Którą rasę wybrać - west highland white terrier czy sznaucer miniaturka

Którą rasę wybrać – west highland white terrier czy sznaucer miniaturka

Która rasa jest lepsza dla rodziny z małymi dziećmi? Oba psy są energiczne, ale husky mogą być bardziej żywiołowe niż sznaucery miniaturowe. Jednak husky nie przewrócą dziecka z powodu złośliwości czy radości. Z tego powodu są doskonałymi zwierzętami domowymi dla energicznych dzieci. Jeśli nadal nie jesteś pewien, którą rasę wybrać, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o obu.

West Highland White Terrier

Wauzer to krzyżówka West Highland Terriera i sznaucera miniaturowego. Ta niewielka, kudłata rasa ma mało sierści i jest bardzo inteligentna. Wauzery osiągają wysokość 15 cali. Mogą mieć dowolne umaszczenie. Podobnie jak obie rasy, wyżły lubią się bawić i być głaskane. Wauzery są kochającymi zabawę psami rodzinnymi. Są też doskonałymi towarzyszami.

Początki West Highland White Terriera są niejasne. Niektórzy uważają, że jego początki sięgają XVII wieku, kiedy to król Francji Jakub I z Argyllshire podarował rasę królowi Francji. Dopiero w XIX wieku West Highland White Terrier zyskał białe umaszczenie. Pułkownik Malcolm z Poltalloch przypadkowo zastrzelił Cairny w kolorze pszenicznym i postanowił hodować wyłącznie białe psy.

Sznaucer miniaturowy

Biały terier west highland i sznaucer miniaturowy to psy niezwykle inteligentne. Choć obie rasy świetnie nadają się do mieszkania, są podatne na problemy zdrowotne. Sznaucery miniaturowe mają tendencję do wywijania powiek do wewnątrz. Schorzenie to dotyczy jednego lub obu oczu i może być skorygowane chirurgicznie. Rasa ta jest niezwykle energiczna i uwielbia się bawić, dlatego ważne jest, aby znaleźć dla niej miejsce, które pozwoli jej ćwiczyć i być aktywną.

Mimo że westie generalnie dobrze dogaduje się z dziećmi, nadal wymaga nadzoru dorosłych w pobliżu małych dzieci. Chociaż Westie są przyjazne w stosunku do dzieci, kluby rasy zalecają, aby dzieci miały co najmniej siedem lat. Niewielkie pobudzenie może sprawić, że Westie zacznie kłapać na dziecko. Podobnie jak w przypadku innych ras, odpowiednie szkolenie jest niezbędne, aby zapewnić szczęśliwe życie nowemu szczeniakowi. Aby uzyskać optymalne wyniki, powinieneś zabierać swojego nowego pupila na codzienne spacery i ćwiczenia.

Choroba von Willebranda

Zaburzenie krzepnięcia krwi, jakim jest choroba von Willebranda, może występować u psów. Jest ona spowodowana defektem czynnika von Willebranda, kompleksu białkowego wytwarzanego przez płytki krwi i komórki wyściełające naczynia krwionośne. Normalnie czynnik ten składa się z kilku mniejszych białek, które są ze sobą związane. W przypadku niedoboru tego czynnika płytki krwi nie są w stanie się zlepić, co powoduje aktywację kaskady czynników krzepnięcia krwi. Czynniki te prowadzą do wytwarzania fibryny, materiału odpowiedzialnego za powstawanie blizn.

Czytaj więcej...  Jak trymować airedale terriera?

Aby ustalić, czy pies ma chorobę von Willebranda, lekarz weterynarii wykonuje badanie krwi. Badanie to polega na pomiarze stężenia czynnika von Willebranda we krwi, a wynik jest wyrażony w procentach. Jeżeli wynik jest wyższy niż 50%, pies może mieć chorobę von Willebranda. Jeśli wynik jest wyższy niż 49%, pies może mieć zaburzenie krwawienia. Chociaż u psa z tym schorzeniem mogą nie występować objawy, dodatni wynik testu daje pewność, że choroba nie zagraża życiu.

Myotonia congenita u sznaucerów miniaturowych

Myotonia congenita u sznaucerów miniaturowych jest rzadkim zaburzeniem genetycznym, które wpływa na mózg i rdzeń kręgowy. Choroba ta jest tak rzadka, że często pozostaje nierozpoznana. U psów choroba objawia się zwykle opóźnionym wyrzynaniem się zębów lub utrzymującym się uzębieniem mlecznym, z ograniczonym zakresem ruchu żuchwy. Do innych objawów należą: nieprawidłowe wyrzynanie się zębów, stłoczenia, rotacja zębów przedtrzonowych, braki zębowe i zmniejszony zakres ruchu żuchwy.

Jeśli zauważysz u swojego psa którykolwiek z wymienionych powyżej objawów, może to oznaczać, że pies cierpi na tę chorobę. Choroba ta nie jest zaraźliwa, ale należy poddać psa badaniu przez lekarza weterynarii, aby wykluczyć inne schorzenia. W niektórych przypadkach ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w złagodzeniu objawów. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma myotonia congenita, natychmiast zabierz go do lekarza weterynarii, aby postawić diagnozę.

Problemy zdrowotne u obu ras

Beagle i cavaliery cierpią na te same typowe problemy zdrowotne, ale niektóre z nich mogą być poważniejsze od innych. Obie rasy są podatne na infekcje uszu, które są wywoływane przez bakterie uwięzione w kanałach słuchowych. Chociaż z chorobą tą można sobie poradzić poprzez regularne czyszczenie, może ona prowadzić do wad rozwojowych kręgosłupa, a nawet problemów z sercem. U niektórych ras może również wystąpić brachycefalia, czyli nieprawidłowy kształt głowy.

Która rasa jest lepsza dla rodziny z małymi dziećmi? Oba psy są energiczne, ale husky mogą być bardziej żywiołowe niż sznaucery miniaturowe. Jednak husky nie przewrócą dziecka z powodu złośliwości czy radości. Z tego powodu są doskonałymi zwierzętami domowymi dla energicznych dzieci. Jeśli nadal nie jesteś pewien, którą rasę wybrać, czytaj dalej, aby dowiedzieć się…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *