Którą rasę wybrać - west highland white terrier czy pudel

Którą rasę wybrać – west highland white terrier czy pudel

Jeśli myślisz o kupnie psa, możesz się zastanawiać, która z nich będzie dla Ciebie lepsza. Pudle są większe i ważą od 6 do 70 funtów, podczas gdy West Highland White Teriery ważą zazwyczaj od 10 do 11 funtów. Długość życia tych psów zależy od jakości opieki nad nimi i wynosi zazwyczaj od 12 do 16 lat. Jeśli nadal nie jesteś pewien, oto kilka rzeczy, które warto rozważyć:

Koszty zakupu West Highland White Terriera lub Pudla

Jeśli planujesz kupić West Highland White Terriera lub Pudla, musisz przewidzieć budżet na ich opiekę zdrowotną. Rasy te są podatne na pewne choroby, a ich posiadanie wiąże się z wieloma wydatkami medycznymi. Według dr Leslie Brooks, eksperta w dziedzinie psów, koszt posiadania West Highland White Terriera może wynosić od 650 do 134 680 dolarów. Możesz jednak nabyć szczeniaka za znacznie niższą cenę, adoptując go ze schroniska. Odnowienie zwierzęcia może kosztować od 50 do 500 dolarów.

Koszt szczeniąt rasy West Highland White Terrier może wynosić od 350 do 5400 dolarów, w zależności od lokalizacji i popularności rodziców. Są one również doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergie. West Highland White Terrier jest bardzo towarzyski, dzięki czemu świetnie nadaje się dla osób z alergiami. Psy te są doskonałymi zwierzętami domowymi i biurowymi i świetnie nadają się dla alergików. Zakup psa od hodowcy spoza stanu może wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłata za przesyłkę.

Biały terier west highland waży od 12 do 22 funtów i może być doskonałym towarzyszem. Westie mają od 10 do 11 cali przy ramieniu i ważą od 13 do 22 funtów. Westies mogą żyć od 12 do 16 lat. Dobrze dogadują się z innymi psami i są przyjazne w domu. Wygląd i osobowość psów Westies sprawiają, że są to wspaniałe zwierzęta domowe dla każdego domu. W pełni rozwinięte psy mogą mierzyć do 11 cali przy łopatce. Suczki Westies mogą mieć nawet 10 cm w ramionach. Oba psy ważą około 15-20 funtów.

Choroby wątroby u West Highland White Terrier lub Pudla

Wątroba jest narządem znajdującym się w drzewie wątrobowo-żółciowym psa. Wątroba spełnia wiele ważnych zadań w organizmie, między innymi produkuje białka i czynniki krzepnięcia, mobilizuje glukozę z zapasów tłuszczu, metabolizuje leki i filtruje krew. Wątroba może zostać uszkodzona na wiele sposobów, ale najczęściej nie występują żadne objawy kliniczne, dopóki nie osiągnie ona bardzo zaawansowanego stadium. Choroby wątroby mogą być również spowodowane przez infekcje, stany zapalne, toksyny i nowotwory.

Czytaj więcej...  West highland white terrier - pielęgnacja sierści.

Podstawowe przyczyny niewydolności wątroby u west highland white terrierów i pudli są nadal niejasne, ale dostępnych jest kilka metod leczenia, które mogą złagodzić objawy. Nagromadzenie miedzi w wątrobie jest główną przyczyną toksyczności u kilku ras, w tym u pudli. Podczas gdy poziom miedzi w wątrobie jest zazwyczaj zbyt niski, aby spowodować chorobę, jej podwyższony poziom jest wystarczający do uszkodzenia tkanki wątrobowej.

Istnieją dwa główne testy pozwalające stwierdzić obecność choroby wątroby u West Highland White Terriera lub pudla. Jednym z nich jest test na transferazę asparaginianową, która znajduje się w mitochondriach hepatocytów. Jest ona mniej specyficzna dla choroby wątroby niż ALT, ale może wskazywać na infekcję w czerwonych krwinkach i mięśniach. W niektórych przypadkach postawienie diagnozy może wymagać chirurgicznego usunięcia pęcherzyka żółciowego. Rokowanie w tym przypadku jest doskonałe, jeśli diagnoza zostanie postawiona wcześnie.

Wymagania szkoleniowe

Mieszaniec pudla i West Highland White Terriera może być fantastycznym zwierzęciem rodzinnym, ale istnieją pewne istotne różnice między tymi dwiema rasami. Te dwa psy są duże i energiczne, dlatego wymagają innego szkolenia. Muszą być dobrze socjalizowane i szkolone od najmłodszych lat, aby nie stały się agresywne. Obie rasy są dobre w psich sportach i lubią towarzystwo ludzi. Muszą być jednak przyuczone do akceptowania dzieci i zabiegów pielęgnacyjnych, które mogą obejmować od zwykłego strzyżenia dwa razy w roku do pełnego strzyżenia psa wystawowego.

Westie jest psem do towarzystwa i dogaduje się z każdym, także z kotami. Choć nie przepadają za kontaktami z kotami, potrafią się do nich przyzwyczaić, jeśli są wychowywane w ich otoczeniu. Ze względu na ich wysoki popęd drapieżniczy, Westie muszą być trzymane na smyczy przez cały czas, zwłaszcza gdy przebywają na zewnątrz. Trzymanie Westie na smyczy jest bardzo ważne i zawsze należy zabezpieczyć ogrodzenie podwórka, kiedy się bawią.

Mimo że Westie jest bardzo inteligentną rasą, wymaga konsekwentnego szkolenia. Zarówno Westie, jak i pudle dobrze reagują na pozytywne wzmocnienie, zwłaszcza na szkolenie za pomocą klikera. Szkolenie klikerowe to jeden ze skutecznych sposobów szkolenia Westie. Pamiętaj, aby konsekwentnie nagradzać psa za jego zachowanie i unikać ostrych korekt. Możesz również dodawać lekcje szkoleniowe pomiędzy sesjami, aby Twój pudel był zadowolony.

Jeśli myślisz o kupnie psa, możesz się zastanawiać, która z nich będzie dla Ciebie lepsza. Pudle są większe i ważą od 6 do 70 funtów, podczas gdy West Highland White Teriery ważą zazwyczaj od 10 do 11 funtów. Długość życia tych psów zależy od jakości opieki nad nimi i wynosi zazwyczaj od 12 do 16…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *