Którą rasę wybrać - west highland white terrier czy cairn terrier

Którą rasę wybrać – west highland white terrier czy cairn terrier

Jeśli szukasz psa o słodkim charakterze i wysokim poziomie inteligencji, Westie jest odpowiednią rasą dla Ciebie. Westie nie mają nic przeciwko pozostawaniu samemu i są czułe, natomiast Cairny nie mają nic przeciwko byciu samemu. Obie są doskonałym wyborem dla gospodarstw domowych z dziećmi lub emerytów. Przeczytaj dalej, aby poznać cechy obu ras i dowiedzieć się, która z nich jest najlepsza dla Ciebie.

Włóknienie płuc u Cairn Terrierów

Włóknienie płuc (PF) to postępująca choroba charakteryzująca się wzrostem tkanki włóknistej i bliznowatej w płucach. Jest ona wynikiem zapalenia i urazu tkanki płucnej. Do wystąpienia PF u psów predysponuje postępujący stan zapalny pęcherzyków płucnych i nawracające przekrwienie płuc. Inne możliwe przyczyny to pył nieorganiczny, substancje chemiczne i gazy.

Chociaż istnieje wiele czynników ryzyka wystąpienia PF, najczęstszym z nich jest narażenie na alergeny. West Highland Terrier jest podatny na PF. PF powoduje blizny w tkance płucnej zarówno u psów rasy West Highland White Terrier, jak i Cairn Terrier. Główną przyczyną jest narażenie na zanieczyszczenia środowiska, ale inne czynniki, takie jak infekcje lub alergeny, mogą przyczynić się do rozwoju choroby. Objawy PF u West Highland Terriera to duszności, kaszel i niski poziom energii. Pomimo tej choroby West Highland Teriery są urocze, inteligentne i kochane. Uwielbiają głaskanie po brzuchu i piszczące zabawki oraz okazują entuzjazm i miłość do życia.

Westriery tolerują pozostawanie w samotności

Jeśli planujesz zostawić swojego West Highland White Terriera samego na dłużej niż kilka godzin, możesz zacząć od przyuczenia go do pozostawania w samotności. Na początku zachowuj się tak, jakbyś wychodził do pracy, ignoruj szczekanie psa i stopniowo wydłużaj czas, na jaki zostawiasz go samego. Kiedy przyzwyczai się już do samotności, możesz wracać po niego bez podnoszenia go od razu.

West Highland White Terrier generalnie dobrze dogaduje się z innymi psami, chociaż samiec nie dogada się z innym nieuszkodzonym psem. Koty nie powinny być pozostawiane same w domu, ponieważ rasa ta znana jest z silnego popędu żerowania. Chociaż psy te są tolerancyjne w stosunku do małych zwierząt domowych, nie należy im ufać, jeśli chodzi o małe zwierzęta, zwłaszcza myszy. Ponieważ zostały wyhodowane do polowania na małe szkodniki, nie potrafią odróżnić myszy domowej w klatce od dzikiej na wolności.

Problemy z zachowaniem u psów westie

Westie to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie, mająca ponad 4,5 miliona właścicieli. Pomimo swojej słodkiej natury, psy tej rasy są podatne na problemy behawioralne, takie jak gryzienie, pilnowanie jedzenia i mebli oraz kopanie. Chociaż cechy te można ograniczyć, należy poświęcić trochę czasu na wyszkolenie psa, aby respektował swoje granice. Silny przywódca stada powinien być istotną cechą psa, w przeciwnym razie może to prowadzić do problemów.

Czytaj więcej...  Jak wygląda dorosły west highland white terrier?

Mimo że Westie może być dobrym psem rodzinnym, powinien być pod nadzorem osoby dorosłej, gdy przebywa w pobliżu dzieci. Jest to pies, który potrafi być bardzo czuły, ale zdarzają mu się chwile, kiedy się denerwuje lub jest nadmiernie pobudzony. Mimo że zazwyczaj dobrze dogaduje się z dziećmi, rasa ta powinna być nadzorowana w pobliżu dzieci, zwłaszcza maluchów i małych dzieci. Choć westie jest łagodnym i przyjaznym psem, może stać się agresywny i kłapać zębami, jeśli łatwo się zdenerwuje. Dlatego też w pobliżu powinny znajdować się dzieci od siódmego roku życia.

Długość życia Westie

Średnia długość życia Westie wynosi około 12 do 14 lat, ale należy pamiętać, że jest on podatny na kilka problemów zdrowotnych, w tym niewydolność serca i infekcje uszu. Jak w przypadku każdego psa, właściwa opieka jest niezbędna, aby zapobiec poważnym problemom, a weterynaryjna opieka stomatologiczna, suplementacja kwasów tłuszczowych i kontrola wagi mogą pomóc w zminimalizowaniu objawów. Niestety, choroby serca są najważniejszą przyczyną śmierci psów rasy Westies. Jeśli jednak jesteś zaniepokojony, lekarz weterynarii może wykonać kilka testów, w tym badanie serca i płuc.

Westies mogą żyć od 12 do 16 lat, w zależności od stanu zdrowia. Są podatne na wiele różnych problemów zdrowotnych, zarówno poważnych, jak i drobnych. Aby zwiększyć szanse na zdrowie szczeniaka, poproś hodowcę o kopie dokumentów potwierdzających stan zdrowia obojga rodziców. Świadectwa te wskażą, czy rodzice przeszli szeroko zakrojone badania pod kątem typowych schorzeń. Niektóre problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, mogą znacznie skrócić życie psa.

Zdrowie psów westie

Zwykłe coroczne badania kontrolne są niezbędne dla zdrowia Twojego Westie. Jeśli Twój pies nie czuje się dobrze, lekarz weterynarii może przepisać leki, które pomogą złagodzić Twoje obawy. Chociaż Westie mają tendencję do zapadania na wiele problemów zdrowotnych, istnieje kilka poważniejszych, które wymagają uwagi weterynarza. Jednym z poważnych schorzeń jest osteopatia czaszkowo-żuchwowa. Choroba ta rozwija się w okresie szczenięcym, ale zazwyczaj ustępuje samoistnie w wieku dorosłym. Do innych często występujących u tej rasy schorzeń należą alergie i choroba Legg-Calve-Perthesa, która wymaga operacji. Mogą wystąpić inne schorzenia, takie jak rak pęcherza moczowego i zatrucie miedzią.

Jeśli Twój westie cierpi na chorobę Addisona, możesz zastosować leczenie holistyczne. W leczeniu tym łączy się suplementy diety z ziołami leczniczymi. Metoda ta może wyleczyć Twojego Westie bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Jeśli objawy nie ulegają poprawie, najlepszym rozwiązaniem może być eutanazja. Westie są podatne na uszkodzenie wątroby i toksyczne działanie miedzi. Miedź gromadzi się w wątrobie, co jest bardzo poważnym problemem u westie.

Jeśli szukasz psa o słodkim charakterze i wysokim poziomie inteligencji, Westie jest odpowiednią rasą dla Ciebie. Westie nie mają nic przeciwko pozostawaniu samemu i są czułe, natomiast Cairny nie mają nic przeciwko byciu samemu. Obie są doskonałym wyborem dla gospodarstw domowych z dziećmi lub emerytów. Przeczytaj dalej, aby poznać cechy obu ras i dowiedzieć się,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *