Historia west highland white terriera

Historia west highland white terriera

West Highland White Terrier został po raz pierwszy pokazany na wystawach psów w Szkocji w 1896 roku i szybko zdobył popularność w całej Szkocji i innych częściach świata. W 1907 roku został oficjalnie uznany za West Highland White Terriera i wyeksportowany do Stanów Zjednoczonych, gdzie później został uznany przez American Kennel Club (AKC). Od tego czasu Westie zajmuje ważne miejsce w amerykańskiej kulturze. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o historii Westie i o tym, jak stał się popularny w Stanach Zjednoczonych.

Dr Flaxman

Historia West Highland White Terriera sięga swoimi korzeniami Szkocji. Książę Argylle hodował te szkockie teriery, a doktorowi Flaxmanowi przypisuje się stworzenie pierwszej odmiany białych terierów szkockich. Flaxman hodował białe teriery szkockie ze względu na ich łatwą w utrzymaniu sierść i duże, okrągłe głowy, a ich potomkowie byli później nazywani Roseneath Terrierami.

Początkowo zmienił nazwę rasy, twierdząc, że psy nie były czysto białe. Z tego też powodu rasa ta jest obecnie znana jako West Highland White Terrier. Klub Poltalloch Terrier został założony przez Malcolma Campbella, który był orędownikiem rasy. Nazwa rasy pochodzi od nazwy pobliskiego miasta, a po raz pierwszy została opublikowana w książce Otters and Otter Hunting, napisanej przez L.C.R. Camerona w 1908 r.

West Highland Terrier powstał w XIX wieku podczas programów hodowlanych w Szkocji. Szesnasty Laird of Poltalloch, Edward Donald Malcolm, hodował w okolicy teriery do celów użytkowych. Pierwotnie jego teriery były rude, ale zdecydował się na hodowlę białych, aby uniknąć pomyłki z lisem. Powstały w ten sposób biały West Highland Terrier został po raz pierwszy oficjalnie uznany w 1907 r. na wystawie psów Crufts w Anglii. Nazwa psa nawiązuje do jego surowego charakteru oraz do obszaru, na którym powstał.

W dawnych czasach Westie był hodowany ze względu na swoje zdolności do łapania szkodników. Choć obecnie są one wykorzystywane głównie do polowań na lisy, używano ich także do łapania wydr i szczurów. Przez wieki przywódcy szkockich klanów hodowali te teriery, a król Szkocji Jakub VI poprosił Francuzów o podarunek w postaci tych psów. Do niedawna pochodzenie białych terierów było nieznane, ale być może są one przodkami współczesnego Westie.

Czytaj więcej...  West highland white terrier - pielęgnacja sierści.

Westie jest niewielkich rozmiarów, ale ma atletyczny wygląd i nisko osadzone ciało. Ich krótki, gruby ogon ułatwia łapanie i trzymanie. Ta krótka sierść pozwala właścicielom na łatwe wyciągnięcie ich, gdy chcą je wyprowadzić. Rasa ta jest bardzo towarzyska, ale nie jest najlepszym wyborem do małych domów. Powinny być przyuczane do chodzenia na smyczy i nigdy nie powinny być pozostawiane same w niepewnych miejscach.

Dr Flaxman i książę Argylle

Biały terier west highland jest jednym z najpopularniejszych typów teriera szkockiego. Pierwotnie hodowano wyłącznie czarne teriery, ale obecnie nie jest to już regułą. Z pomocą genetyków dr Flaxman i książę Argylle zdołali wyhodować wszystkie białe teriery, a psy te stały się podstawą dzisiejszego West Highland White Terriera.

West Highland White Terrier rozwijał się wolniej niż ground hunter i został uznany przez AKC dopiero w 1908 roku. Choć początkowo były znane jako teriery szkockie, zostały sklasyfikowane oddzielnie w 1899 r. na wystawie psów w Crystal Palace. W 1904 r. Szkocki Związek Kynologiczny uznał tę rasę za odrębną. Dopiero w 1909 r. rasa została oficjalnie uznana przez AKC.

West Highland White Terrier to mały, energiczny pies pochodzący ze Szkocji. Jest lojalny, inteligentny i żywiołowy. Ten typ teriera dobrze dogaduje się z dziećmi i lubi, gdy poświęca się mu dużo uwagi. West Highland White Terrier jest znany jako maskotka szkockiej whisky. Istnieje kilka różnych typów West Highland White Terrierów, z których każdy ma swoje własne cechy.

Osoby zaznajomione z West Highland Terrierem powinny wiedzieć, że jest to rasa szkocka, która powstała w XIX wieku. Psy te opracował Edward Donald Malcolm, XVI Laird of Poltalloch, który hodował wiele odmian psów, w tym Poltalloch, Roseneath i Pittenweem Terrier. Do wyhodowania West Highland White Terriera zainspirowało go omyłkowe zastrzelenie Cairn Terriera jako królika.

West Highland White Terrier został wyhodowany przez Edwarda Donalda Malcolma w 1896 roku. Był on właścicielem kilku terierów w Poltalloch i miał kilka psów, których używał do pracy przy zwierzynie. Poltalloch Terrier był pierwszym z białych terierów o piaskowej sierści i kłujących uszach. West Highland White Terrier został po raz pierwszy pokazany w 1896 roku, a jego nazwa pochodzi od północno-zachodniego regionu Szkocji.

West Highland White Terrier został po raz pierwszy pokazany na wystawach psów w Szkocji w 1896 roku i szybko zdobył popularność w całej Szkocji i innych częściach świata. W 1907 roku został oficjalnie uznany za West Highland White Terriera i wyeksportowany do Stanów Zjednoczonych, gdzie później został uznany przez American Kennel Club (AKC). Od tego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *