Czy kastracja jest dobra dla west highland white terriera?

Czy kastracja jest dobra dla west highland white terriera?

Kastracja jest powszechną praktyką u wielu ras psów, ale ma też inne zalety, takie jak kontrola populacji. Ponieważ w Wielkiej Brytanii nie ma dużej populacji psów, trudno jest trzymać w jednym miejscu wiele psów obu płci. Alternatywnie można poddać psa wazektomii, aby ograniczyć jego zdolności rozrodcze. Chociaż zabieg ten może wydawać się drastyczny, jest to dobre rozwiązanie dla wielu właścicieli West Highland White Terriera.

Kastracja usuwa jądra, a tym samym testosteron

Aczkolwiek kastracja nie eliminuje na stałe męskich zachowań West Highland White Terriera, może pomóc w kontrolowaniu niektórych cech. Kastracja może zmniejszyć agresję w stosunku do innych psów płci męskiej, a także do samic. Kastracja ma wprawdzie negatywny wpływ na pewność siebie West Highland White Terriera, ale pomaga ograniczyć wiele innych niepożądanych zachowań. Będzie miała również pozytywny wpływ na niektóre problemy behawioralne, w tym agresję między psami i włóczęgostwo.

Zapobiega rozmnażaniu się psów

Prostym zabiegiem zapobiegającym rozmnażaniu się psów jest kastracja. Ten zabieg chirurgiczny jest w 100% skuteczny i bezpieczny, usuwa gruczoły odpowiedzialne za produkcję hormonów. Usuwa zarówno jądra, jak i jaja samca. Istnieje jednak kilka potencjalnych skutków ubocznych kastracji. Chociaż kastracja uniemożliwia psu rozmnażanie, może również powodować nietrzymanie moczu. Co więcej, wykastrowany pies nie jest zwierzęciem radosnym, co może stać się problemem hodowlanym.

Uniemożliwia zapadnięcie na chorobę Legg-Calve-Perthesa

Choć dokładna przyczyna choroby Legg-Calve-Perthesa nie jest znana, u młodych West Highland White Terrierów może rozwinąć się bolesna choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych zwana chorobą Legg-Calve-Perthesa. Choroba ta występuje, gdy główka kości udowej staje się krucha. Objawy choroby obejmują mrużenie i łzawienie oczu oraz sinienie lub zaczerwienienie białek oczu. Chociaż jest to bolesne, zwykle nie jest zauważalne dla właścicieli. W zaawansowanych przypadkach oko może wydawać się wybrzuszone. Choroby zwykle nie da się wyleczyć bez zabiegu chirurgicznego, a pies może wymagać kastracji.

Czytaj więcej...  Którą rasę wybrać - west highland white terrier czy shih tzu

Zapobiega niewydolności serca

Wyżeł biały jest stosunkowo często spotykaną rasą w Wielkiej Brytanii, choć liczba zarejestrowanych West Highland White Terrierów spadła w ostatnich latach. Program VetCompass, w ramach którego gromadzone są dane z brytyjskich gabinetów weterynaryjnych podstawowej opieki zdrowotnej dla celów badań epidemiologicznych, ma na celu scharakteryzowanie WHWT objętych opieką podstawową. W 2016 r. w 886 klinikach zarejestrowanych było 6605 WHWT, czyli około 0,7% wszystkich psów w Wielkiej Brytanii.

Zapobiega zachorowaniu na jaskrę

Chociaż kastracja nie jest konieczna, aby uniknąć jaskry, może przynieść kilka korzyści. Po pierwsze, eliminuje zagrażającą życiu chorobę u psów – raka jąder. Zabieg ten zmniejsza również ryzyko wystąpienia zapalenia gruczołu krokowego, zakażeń dróg moczowych i agresywnego zachowania. Dodatkowo kastracja nie jest bolesna i może być wykonywana jednocześnie z zabiegiem kastracji.

Zapobiega dysplazji stawów biodrowych

O ile zmniejszenie częstości występowania chorób nie mających wpływu na zdrowie można uznać za postęp, ważne jest również, aby znać potencjalne zagrożenia związane z niektórymi rasami. Kastracja może zmniejszyć ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych u West Highland White Terrierów o ponad połowę. Jeśli nie jesteś pewien, czy kastracja jest konieczna w przypadku Twojego psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Może on doradzić, jak sprawić, aby zabieg był bardziej udany, a jednocześnie ograniczyć spożycie kalorii przez szczenię, aby zminimalizować ryzyko dysplazji stawów biodrowych.

Kastracja jest powszechną praktyką u wielu ras psów, ale ma też inne zalety, takie jak kontrola populacji. Ponieważ w Wielkiej Brytanii nie ma dużej populacji psów, trudno jest trzymać w jednym miejscu wiele psów obu płci. Alternatywnie można poddać psa wazektomii, aby ograniczyć jego zdolności rozrodcze. Chociaż zabieg ten może wydawać się drastyczny, jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *