West highland white terrier - pielęgnacja sierści.

West highland white terrier – pielęgnacja sierści.

Umiarkowana pielęgnacja jest konieczna do utrzymania zdrowo wyglądającej sierści West Highland White Terriera. Codzienne szczotkowanie psa pomoże zapobiec powstawaniu mat i kołtunów, a częste szczotkowanie sprawi, że sierść nie będzie zalegać na kanapie lub meblach. Aby uzyskać profesjonalne strzyżenie, wielu właścicieli decyduje się zabierać psa do groomera co sześć tygodni. Groomer zadba o równe strzyżenie i zapobiegnie plątaniu się sierści.

Szampon bezwodny dla terierów

Stosowanie bezwodnego szamponu do pielęgnacji sierści West Highland White Terriera przynosi wiele korzyści. Szampon tego typu jest delikatny, nie pozostawia łez i jest bezpieczny dla wrażliwej skóry psa. Usuwa on również trudne zabrudzenia i plamy z sierści psa. Jeśli nie jesteś pewien, jakiego szamponu użyć, sprawdź etykietę i dokładnie przeczytaj instrukcję. Unikaj szamponów o zbyt intensywnym zapachu lub zawierających zbyt dużo alkoholu.

Stosując szampon bezwodny do pielęgnacji sierści psa rasy Westie, należy zwrócić uwagę na temperaturę wody. Woda powinna być na tyle chłodna, aby pies nie mógł się z niej wyślizgnąć. Możesz również użyć maty do kąpieli, aby zapobiec poślizgnięciu się psa. Po wejściu do wanny ugniataj szampon w sierści psa, ale pamiętaj o dokładnym spłukaniu wody.

Szczotkowanie i czesanie sierści West Highland White Terriera

Regularna pielęgnacja ma zasadnicze znaczenie dla dobrego samopoczucia Twojego psa. Podwójna sierść West Highland White Terriera musi być szczotkowana co najmniej dwa razy w tygodniu. Używanie odpowiedniej szczotki jest bardzo ważne, ale należy też pamiętać o innych rzeczach. Poniżej wymieniono czynności, których należy przestrzegać, aby utrzymać sierść Westie w czystości i zdrowiu. Paznokcie psa powinny być również przycinane.

Przede wszystkim należy wyszczotkować sierść psa. Dostępnych jest kilka rodzajów szczotek, w tym szczotki szpilkowe, szczotki gładkie, szczotki z włosia i gumowe grzebienie. Szczotki szpilkowej należy używać do masowania skóry psa. Szczotka gładka pozwala zebrać luźne włosy z obu warstw sierści. Szczotką gładką usuwamy splątane włosy z wewnętrznej warstwy sierści.

Czytaj więcej...  Airedale terrier - suka czy pies?

Badanie przewodu słuchowego

Kontrola przewodu słuchowego u West Highland White Terriera jest bardzo ważna dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia psa. Nagromadzenie woskowiny w uchu jest oczywistą oznaką zapalenia ucha środkowego. Możesz również spojrzeć na dno przewodu słuchowego od strony brzusznej, aby ocenić jego położenie w kierunku proksymalnym. Jeżeli zauważysz nagromadzenie woskowiny w uchu, może to oznaczać, że Twój westie ma infekcję ucha.

Sprawdzenie przewodu słuchowego u West Highland White Terrierów może być trudne, zwłaszcza jeśli pies nie jest w stanie znieczulenia. Ponieważ małżowina uszna delikatnie wygina się z pozycji pionowej do poziomej, lekarz weterynarii powinien zastosować trakcję na małżowinę uszną. W miarę prostowania się małżowiny usznej stożek otoskopu powinien być wprowadzany do kanału poziomego. Następnie małżowina uszna powinna być powoli unoszona do góry.

Innym objawem jaskry jest wybrzuszenie gałki ocznej. Jeśli nie jest leczona, może spowodować ślepotę. Objawami mogą być również: mrużenie oczu, łzawienie i zaczerwienienie białek oczu. Ból jest rzadko odczuwany przez właściciela, ale objawy są zazwyczaj zauważalne. Niektóre osoby cierpiące na jaskrę zgłaszają uczucie, jakby w oku tkwił szpikulec do lodu. Wybrzuszenie oka może wskazywać na bardziej zaawansowaną postać choroby. Jaskra jest stanem nagłym i musi być natychmiast leczona.

Usuwanie woskowiny z uszu

Jeśli u Twojego Westie nadmiernie nagromadziła się woskowina, może to uniemożliwić prawidłowy odpływ wody z ucha. Włosy z ucha można usunąć delikatnie pęsetą. Nigdy nie wkładaj wacików do przewodu słuchowego. Jeśli włoski pozostaną, spróbuj użyć innego środka czyszczącego. W razie potrzeby powtórz czynność. Jeśli sierść nadal pozostaje, rozważ ponowne wyczyszczenie uszu.

Pierwszym dobrym krokiem zapobiegającym gromadzeniu się woskowiny w uszach jest częste kąpanie psa. Ma to na celu usunięcie nadmiaru keratyny i jednoczesne oczyszczenie uszkodzonego miejsca. Kąp psa co najmniej dwa razy w tygodniu i, jeśli to możliwe, czyść jego uszy codziennie. Jeśli zauważysz zwiększone gromadzenie się woskowiny w uchu, możesz rozwiązać ten problem za pomocą preparatu do czyszczenia uszu.

Umiarkowana pielęgnacja jest konieczna do utrzymania zdrowo wyglądającej sierści West Highland White Terriera. Codzienne szczotkowanie psa pomoże zapobiec powstawaniu mat i kołtunów, a częste szczotkowanie sprawi, że sierść nie będzie zalegać na kanapie lub meblach. Aby uzyskać profesjonalne strzyżenie, wielu właścicieli decyduje się zabierać psa do groomera co sześć tygodni. Groomer zadba o równe strzyżenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *