West highland white terrier - choroby

West highland white terrier – choroby

Pomimo swojej nazwy, istnieje wiele chorób i problemów zdrowotnych, które mogą dotknąć Twojego West Highland White Terriera. Należą do nich osteopatia czaszkowo-żuchwowa i infekcje uszu. Ten rodzaj choroby zaczyna się zwykle w okresie szczenięcym i nie jest bardzo poważny. Może jednak powodować znaczny ból i może wymagać zabiegu chirurgicznego. Oprócz tych chorób u West Highland White Terrierów mogą wystąpić alergie i toksyczne działanie miedzi, a także rak pęcherza moczowego.

Nie ma lekarstwa na choroby West Highland White Terrierów

Chociaż nie ma konkretnej przyczyny ani lekarstwa na chorobę West Highland White Terrier, istnieją pewne środki zapobiegawcze, które można podjąć, aby utrzymać zwierzę w zdrowiu. Jaskra może spowodować utratę wzroku w jednym lub obu oczach Twojego Westie. Jest to choroba zagrażająca życiu i jeśli nie jest leczona, może doprowadzić do ślepoty. Inne objawy jaskry to mrużenie oczu, łzawienie oraz niebieskawe lub białe plamki na rogówce. Chociaż choroba ta rzadko powoduje ból u psa, jest ona zazwyczaj zauważalna dla użytkownika i może wyglądać tak, jakby zwierzę zostało dźgnięte w oko szpikulcem do lodu. Zaawansowane przypadki mogą wyglądać na wybrzuszone lub przekrwione, a nieleczone mogą prowadzić do ślepoty.

Inną częstą przyczyną śmierci westie jest niewydolność serca. Zastawka serca psa jest podatna na nieprawidłowe działanie, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Zwykle niewydolność serca u psów rasy westie jest spowodowana osłabieniem zastawki, co pozwala na cofanie się krwi wokół zastawki i obciążenie serca. Jeśli u Twojego zwierzęcia wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, wizyta u lekarza weterynarii pomoże ustalić, czy zwierzę cierpi na chorobę serca. Jeśli u Twojego zwierzęcia nie występują te objawy, być może istnieje problem leżący u podstaw choroby. Badanie serca jest zalecane raz w roku.

Powoduje nieprawidłowe powstawanie czerwonych krwinek

Jeśli zauważysz, że dziąsła Twojego psa zmieniają kolor, może to oznaczać, że cierpi on na anemię. Dziąsła mogą być bladoróżowe lub białawe. Psy mogą być ospałe i łatwo męczyć się podczas ćwiczeń. Na skórze mogą pojawić się siniaki, co jest oznaką znacznego zniszczenia płytek krwi lub zatrucia szczurami. W przypadku zauważenia któregokolwiek z tych objawów należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

Innym poważnym schorzeniem dotykającym West Highland White Terriera jest hepatopatia miedziowa. Choroba ta powoduje, że organizm wytwarza wysoki poziom miedzi. Jeśli nie jest leczona, miedź gromadzi się w wątrobie i może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. U dotkniętego tą chorobą psa rasy West Highland White Terrier zazwyczaj występuje żółtaczka i konieczne jest wykonanie badań wątroby. Badanie to będzie powtarzane co roku i powinno być wykonane natychmiast po zauważeniu jakichkolwiek oznak tego stanu.

Powoduje nieprzyjemne zapachy

Objawy choroby West Highland White Terrier powodujące nieprzyjemny zapach nie są zazwyczaj groźne dla życia. Choroba ta jest spowodowana zakażeniem białych krwinek, zwanych limfocytami, które normalnie występują w całym organizmie. Leczenie tej choroby polega zazwyczaj na chemioterapii i chociaż rokowania w tym przypadku są doskonałe, jest ono kosztowne i wymaga zaangażowania na całe życie. Jeśli podejrzewasz, że Twój Westie cierpi na chłoniaka, konieczne jest wykonanie badania krwi. Zaleca się wykonywanie pełnej morfologii krwi co dwa lata.

Czytaj więcej...  Co zrobić gdy west highland white terrier szczeka w nocy?

Zespół Westie Armadillo jest dziedziczną chorobą skóry, która występuje u około 66% psów rasy Westie. Choroba ta powoduje swędzenie skóry, które nasila się w wyniku nadmiernego wzrostu drożdżaków Malassezia. Drożdżaki te są normalnymi mieszkańcami skóry psa, ale w przypadku ich nadmiaru powodują infekcje i stany zapalne. Malassezia jest częstą przyczyną zapalenia skóry u westierów, ale często jest to schorzenie wtórne. Westie są szczególnie podatne na tę infekcję.

Powoduje infekcje uszu

Wśród wielu chorób, które dotykają psy rasy białej, infekcje uszu są jedną z najczęstszych. Infekcje te mogą być również wynikiem alergii. Jedno z badań wykazało, że 66% psów rasy Westies cierpiało na co najmniej jedną chorobę skóry do czasu ukończenia przez nie trzeciego roku życia. Schorzenie to nosi nazwę „dysplazji naskórka” i dotyka szczenięta w wieku od dwóch do sześciu miesięcy. Powoduje ona nawracające infekcje drożdżakowe skóry i swędzenie skóry.

Niestety, u około 10% psów rasy Westies występują infekcje uszu. Ponieważ Westie mają uszy ustawione pionowo, przewód słuchowy nie ulega infekcji tak łatwo, jak u zwierząt z uszami wiszącymi. Jeśli jednak infekcja jest poważna, może być trudna do wyleczenia. Typowym objawem choroby Westie wywołującej infekcję ucha jest drapanie lub kopanie ucha przez psa. Przewód słuchowy będzie brudny i pokryty woskowiną. Zdrowy westie nie powinien mieć woskowiny w uchu.

Choroba West Highland White Terriera powodująca powiększenie wątroby i/lub śledziony może być spowodowana wieloma schorzeniami. Najczęstszą z nich jest dysplazja mikronaczyniowa wątroby. Choroba ta jest uwarunkowana genetycznie i dotyka zarówno osobniki dorosłe, jak i młode szczenięta. Inne rasy, u których często występuje to schorzenie, to Cairn Terriery, Bull Terriery, Shih Tzus i Cocker Spaniele.

Oprócz powiększenia wątroby i śledziony, Westie mogą również cierpieć na chłoniaka, chorobę białych krwinek, która może powodować powiększenie wątroby i śledziony. Choroba wątroby u psów rasy Westies może prowadzić do niewydolności wątroby, jeśli nie zostanie wcześnie wyleczona. Jeśli zauważysz u swojego pupila którykolwiek z tych objawów, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii. Szmery w sercu są symptomem, że Twój zwierzak może cierpieć na chorobę zastawek serca. Zaleca się kontrolowanie serca zwierzęcia dwa razy w roku i wykonywanie pełnej morfologii krwi co trzy miesiące.

Powoduje swędzenie skóry

Westie są urocze i niezwykle łatwe w pielęgnacji, ale pewne problemy zdrowotne związane z ich skórą mogą sprawić, że Twój pies będzie odczuwał dyskomfort. Najczęstszym z tych problemów jest atopowe zapalenie skóry, znane również jako zespół atopowego zapalenia skóry lub atopowe zapalenie skóry u psów. Chociaż schorzenie to można na ogół leczyć za pomocą szamponów i leków, nadal może być ono bardzo uciążliwe dla Twojego psa. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies rasy Westie cierpi na jedno z tych schorzeń, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który zdiagnozuje dokładne objawy i pomoże Ci opanować stan skóry Twojego psa.

Swędzenie jest objawem innego schorzenia, znanego jako dermatoza hiperplastyczna. Chociaż schorzenie to nie jest powszechne, występuje w niektórych liniach hodowlanych i charakteryzuje się czerwonawym zabarwieniem skóry, a czasami wypadaniem sierści. Nieleczona może prowadzić do infekcji, a nawet samookaleczenia. Sama choroba może prowadzić do zakażenia skóry bakteriami. W ciężkich przypadkach pies może nawet zacząć drapać się po ciele, aby złagodzić swędzenie.

Pomimo swojej nazwy, istnieje wiele chorób i problemów zdrowotnych, które mogą dotknąć Twojego West Highland White Terriera. Należą do nich osteopatia czaszkowo-żuchwowa i infekcje uszu. Ten rodzaj choroby zaczyna się zwykle w okresie szczenięcym i nie jest bardzo poważny. Może jednak powodować znaczny ból i może wymagać zabiegu chirurgicznego. Oprócz tych chorób u West Highland…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *