Którą rasę wybrać - west highland white terrier czy maltańczyk

Którą rasę wybrać – west highland white terrier czy maltańczyk

Którą rasę wybrać? West Highland White Terrier czy maltańczyka? Odpowiedź na to pytanie zależy od Twojego stylu życia, budżetu i osobowości. Obie rasy są doskonałym wyborem dla osób, które szukają psa do towarzystwa dla rodziny. West Highland White Terrier będzie wspaniałym uzupełnieniem rodziny i będzie dobrze dogadywał się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Maltańczyk jest znany jako dobry pies rodzinny.

West Highland White Terrier

Westie i maltańczyk to dwie bardzo podobne rasy psów. Te dwa psy mają tę samą płeć, cechy fizyczne i osobowości. Żadna z tych ras nie jest podatna na alergie, co jest dużym plusem. Westy znane są z ciekawskich i małych uszu, podczas gdy maltańczyki mają miękkie, pierzaste włosy na uszach. Westie mają tendencję do zrzucania większej ilości sierści niż maltańczyki, ale nie tak dużo jak westy.

Jeśli jesteś właścicielem psa po raz pierwszy, możesz być nieco zdezorientowany, czy kupić maltańczyka czy westie. Choć obie rasy są do siebie bardzo podobne, mają też wiele różnic, które trzeba wziąć pod uwagę. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem białego psa, upewnij się, że jesteś przygotowany na jego potrzeby. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na prawdziwego kundla, być może warto pomyśleć o innej rasie.

Historia rasy Westie jest niejasna. Rasa wywodzi się z Wyżyn Szkockich, gdzie była ceniona jako odporny myśliwy. Jest blisko spokrewniona z terierem szkockim, cairn terierem, skye terierem i dandie dinmont terierem. Westie znany jest z tego, że jest psotny, ale nie brakuje mu pewności siebie. To zabawny i kochany mały piesek.

Rasa tego typu może odnosić takie same sukcesy na najważniejszych wystawach po obu stronach Atlantyku. Pierwszym wystawowym championem Westie był Ch. Morvan, którego właścicielem był Colin Young. Pies był wówczas zarejestrowany jako terier szkocki i zdobył tytuł na wystawie Szkockiego Związku Kynologicznego w wieku zaledwie siedmiu miesięcy. Następnie rasa ta zaczęła brać udział w najważniejszych wystawach psów, w tym w wystawie Westminster Kennel Club w 1942 r.

Maltańczyk i westie są małe i filigranowe, ale mają podobne cechy osobowości. Oba są psami do towarzystwa, bardzo towarzyskimi i łatwo nawiązującymi kontakt z ludźmi. Westie jest dobrym psem dla rodzin i może mieszkać z wieloma różnymi typami psów. Westie dobrze radzi sobie także z kotami. Nie jest psem niezdarnym i łatwo przystosowuje się do życia w gospodarstwie domowym pełnym psów różnych ras i w różnym wieku.

Czytaj więcej...  Pochodzenie airedale terriera.

Maltańczyk

Który jest lepszy, West Highland White Terrier czy maltańczyk? Choć są bardzo podobne pod względem temperamentu, istnieją między nimi pewne istotne różnice. Westies mają nieco większe uszy, podczas gdy maltańczyki są mniejsze i opadają na bok twarzy. Mimo że te dwa psy są spokrewnione, różnią się od siebie wyglądem. Ponadto wymagają nieco innych codziennych ćwiczeń, co oznacza, że niezbędny jest energiczny spacer na świeżym powietrzu.

Chociaż nazwa West Highland White Terrier jest bardziej znana Amerykanom, jego korzenie sięgają Europy. Pierwotnie hodowano je do polowania na szkodniki i wydry, a następnie stworzono z nich pierwszego prawdziwego teriera. Westie jest jednym z najpopularniejszych psów w Wielkiej Brytanii od połowy XX wieku, ale w ciągu ostatnich kilku dekad jego liczebność spadła. W rzeczywistości ta mała rasa jest nadal bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych.

Prócz tego, że maltańczyki są małe i kompaktowe, prowadzą zdrowy tryb życia. Nie zrzucają obficie moczu, a w stosunku do obcych są ciche i spokojne. Są doskonałymi psami stróżującymi i nie gubią nadmiernie sierści. Westie ma sympatyczny temperament i nie jest szczególnie podatny na problemy zdrowotne, takie jak infekcje uszu czy problemy z układem oddechowym. I chociaż maltańczyka łatwo jest wyszkolić, prawdopodobnie będziesz musiał regularnie zabierać go do lekarza weterynarii.

Różnice w temperamencie są znaczące i mogą zadecydować o tym, która rasa lepiej nadaje się dla Twojej rodziny. Podczas gdy maltańczyk jest bardziej poważny, westie jest wesoły i towarzyski. Westie lubi być w centrum uwagi i bawi się wybrykami w stylu klauna, ale maltańczyk nie jest tak niezdarny i jest mniej skłonny do wpadania w kłopoty.

Maltańczyki są hipoalergiczne, ale mogą cierpieć na pewne dolegliwości zdrowotne. Niedoczynność tarczycy jest jedną z takich chorób, a jej objawy to przyrost masy ciała, przerzedzenie sierści i oziębłość. Maltańczyki powinny być również wcześnie socjalizowane, aby nie goniły innych psów. Co więcej, temperament Westie sprawia, że jest on doskonałym towarzyszem dla dzieci.

Którą rasę wybrać? West Highland White Terrier czy maltańczyka? Odpowiedź na to pytanie zależy od Twojego stylu życia, budżetu i osobowości. Obie rasy są doskonałym wyborem dla osób, które szukają psa do towarzystwa dla rodziny. West Highland White Terrier będzie wspaniałym uzupełnieniem rodziny i będzie dobrze dogadywał się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Maltańczyk…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *