Airedale terrier miniatura opis rasy

Airedale terrier miniatura – opis rasy.

Airedale to wesoła, energiczna rasa. Potrzebuje aktywnego gospodarstwa domowego, ponieważ Airedale mają tendencję do łatwego nudzenia się. Ich zajęcia obejmują kopanie, gryzienie, szczekanie i gonienie za znalezionymi przedmiotami. Ich intensywne osobowości wymagają ciągłej stymulacji. W związku z tym Airedale powinien mieć co najmniej dwóch towarzyszy w postaci ludzi. Dobrze dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi, ale mogą być nieco destrukcyjne, jeśli zbytnio się nudzą.

Airedale jest inteligentny i chętnie zadowala swoich panów. Rasa ta jest łatwa w szkoleniu, ale wymaga dużo cierpliwości. Szkolenie należy rozpocząć wcześnie, ponieważ Airedale mogą być uparte, zwłaszcza w wieku szczenięcym. Szkolenie wymaga czasu, ale jeśli szczenię jest odpowiednio socjalizowane z ludźmi, może spokojnie współistnieć z kotami. Jeśli szczenięta są wystarczająco młode, można je nawet uczyć sztuczek lub posłuszeństwa.

Mała, płaska głowa i małe, ciemne oczy to cechy charakterystyczne wyglądu Airedale. Małe uszy są trójkątne i opadają na policzki. Ich nosy są duże i mięsiste. Mają również wąski uśmiech i średniej długości, kręconą sierść. Dobrze umaszczona, krótkowłosa sierść podkreśla piękne cechy psa i sprawia, że jest on idealnym zwierzęciem dla rodziny.

Airedale jest wspaniałym towarzyszem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dobrze dogadują się z innymi psami i na ogół nie są agresywne. Mają jednak skłonności do gonienia i zabijania myszy. Ponadto należy zapewnić odpowiednią przestrzeń życiową wokół Airedale’a, ponieważ w przeszłości zdarzało mu się gonić szczury. Jako szczeniak najlepiej jest socjalizować swojego nowego pupila z dziećmi.

Umaszczenie Airedale’a jest czarno-brązowe. Kolor grizzle jest nieco mniej czarny. Głowa i uszy powinny być opalone. Sierść jest czarna w górnej części ciała i ma białą pręgę na klatce piersiowej. Niektóre Airedale mogą mieć także rude włosy w czarnych partiach. Ich umaszczenie zależy przede wszystkim od linii krwi tej rasy.

Czytaj więcej...  Jak narysować west highland white terriera?

Pomimo stosunkowo zdrowego trybu życia, Airedale są podatne na pewne schorzenia, w tym dysplazję stawów biodrowych i choroby tarczycy. Choroby te, jeśli nie są odpowiednio leczone, mogą powodować ból i ograniczenie ruchliwości. W ciężkich przypadkach mogą one wymagać operacji. Innym problemem zdrowotnym tej rasy są choroby serca. Dlatego też dobry hodowca upewni się, że przyszli rodzice przeszli badania kardiologiczne. Co więcej, głęboka klatka piersiowa Airedale może być podatna na skręt żołądka. Jest to ważny problem zdrowotny, ponieważ może prowadzić do zagrażających życiu powikłań, w tym wzdęć.

Airedale Terrier jest doskonałym wyborem dla rodziny z dziećmi. Są one na ogół przyjazne i stanowią psie rodzeństwo dla maluchów. Rasa ta dobrze dogaduje się także z innymi psami, choć raczej nie dogada się z kotami. Jest to pies bardzo aktywny, dlatego powinien mieć zapewnioną dużą ilość ruchu. Dlatego też, jeśli myślisz o adopcji Airedale Terriera, najlepiej wybrać psa uratowanego. Nie tylko będzie to o wiele tańsze niż zakup nowego szczeniaka, ale także zaoszczędzisz pieniądze!

Airedale to wesoła, energiczna rasa. Potrzebuje aktywnego gospodarstwa domowego, ponieważ Airedale mają tendencję do łatwego nudzenia się. Ich zajęcia obejmują kopanie, gryzienie, szczekanie i gonienie za znalezionymi przedmiotami. Ich intensywne osobowości wymagają ciągłej stymulacji. W związku z tym Airedale powinien mieć co najmniej dwóch towarzyszy w postaci ludzi. Dobrze dogadują się z dziećmi i innymi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *